HTML5 چیست؟

HTML5 چیست؟

HTML5 چیست؟

HTML5 یا HyperText Markup Language5 یا معادل فارسی زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی 5 ، زبانی برای ایجاد محتوای وب سایت می باشد.این نسخه پنجمین ورژن از زبان HTML می باشد و بر اساس آن یک وب سایت خروجی داده می شود.Html5 تمامی نسخه های پیشین خود را پشتیبانی می کند و علاوه بر آن XHTML را نیز در برگرفته است.

 

یکی از ویژگی های استفاده از این استاندارد، جهت سازگاری صفحات وب با تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها می باشد.که مکمل با استفاده از CSS3 می توان اصطلاحا سایت های ریسپانسیو طراحی نمود.

html5-web

به طور خاص HTML5 ویژگی‌های بسیاری به این زبان اضافه کرده‌است. این ویژگی‌ها عبارت است از عناصری مانند <audio>، <header>، <video> و <canvas>. همچنین استفاده از گرافیک برداری مقیاس پذیر تحت عنوان (SVG) که جایگزین تگ <object> در نسخه های قبلی است. این ویژگی‌ها برای این طراحی شدند تا وارد کردن و کار با محتوای چند رسانه‌ای و گرافیکی آسان تر شود و به پلاگین‌ های اختصاصی و API ها نیازی نباشد. سایر عناصر جدید مانند <nav> و <article>، <header>، <section> برای توانمند تر کردن محتوای اسناد طراحی شده‌اند. صفت‌ های جدید دیگری نیز به همین منظور معرفی شده‌اند، در حالی که برخی از عناصر و ویژگی‌ ها نیز حذف شده‌اند. بعضی ازعناصر، مانند <a>، <cite> و <menu>تغییر یافته‌اند، دوباره تعریف شده‌اند و یا استاندارد سازی گردیده اند.API ها و  DOMها دیگر چاره اندیشی موقت نیستند بلکه بخش اساسی از خصوصیات HTML5. هستند. هم چنین در HTML5 پردازش‌ هایی انجام شده است که اسناد نامعتبر و خطاهای نحوی آن‌ها برای همه مرورگرها و کاربران یکسان خواهد بود.

html5 یک همکاری مابین کنسرسیوم شبکه جهانی وب تحت عنوان ( World Wide Web Consortium – W3C ) و کار گروه فناوری کاربرد ابرمتن تحت وب (Web Hypertext Application Technology Working Group – WHATWG) صورت گرفته است.

 

 

ارسال شده توسط مدیر

مدیر
تیم میدیریت محتوای ایده پردازان الکترونیک

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

SASS چیست؟ – ساخت فروشگاه اینترنتیجولای 23, 2016

[…] مدیریت تارنمای ایران […]

پاسخ دادن

*
*