API چیست؟

API چیست؟

چرا API مهم است؟

API در لغت به معنای Application Programming Interface می باشد. امروزه شما به راحتی از طریق برنامه های تلفن همراه می توانید وارد حساب کاربری پست الکترونیک خود شوید. این رابطه توسط API ها برقرار می شود.

 به زبان خیلی ساده تر می توان گفت وظیفه API ها ایجاد رابطه میان نرم افزار های مختلف می باشد. زمانی که شما از کامپیوتر خود استفاده می کنید جا به جایی اطلاعات میان نرم افزارهای مختلف به وسیله API صورت می گیرد. به عنوان مثال هنگامی که شما متنی را از برنامه ای کپی می کنید و در برنامه ای دیگر paste می کنید API مربوط به این بخش وظیفه دارد ارتباط میان دو برنامه را ایجاد کند تا شما بتوانید همان متن را در برنامه دوم هم به درستی مشاهده کنید.

اما کاربرد API به این مورد ختم نمی شود. این مثال برای تفهیم راحت تر موضوع برای شما عزیزان خواننده بود.

API ها همانند Function هایی هستند که که در یک سیستم عامل و یا سرور وجود دارند و برنامه نویسان می توانند آن ها در برنامه خود فراخوانی کنند و به راحتی استفاده کنند بدون آن که به سورس و محتوای آن دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال ویندوز یک سیستم عامل غیر اپن سورس می باشد ولی شرکت مایکروسافت برای ویندوز API هایی قرار داده است که برنامه نویسان می توانند با استفاده از آن برای نوشتن و توسعه برنامه های کاربردی خود به راحتی از قابلیت ها و سرویس های ویندوز استفاده کنند.

API تحت وب

این نوع API ها گسترده تر ، پر کاربردتر و مهم تر از باقی API ها هستند. به این معنا که یک برنامه ممکن است بر پایه سیستم عامل لینوکس نوشته شده باشد اما شما می خواهید آن را بر روی سرور ویندوزی خود بارگذاری کنید با استفاده از API آن را به روی سرور خود بارگذاری کنید. soap و rest دو گروه معروف از API های تحت وب می باشند که مورد دوم به مراتب ساده تر و استفاده از آن آسان تر می باشد.

ارسال شده توسط مدیر

تیم میدیریت محتوای ایده پردازان الکترونیک

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

SASS چیست؟ – ساخت فروشگاه اینترنتیجولای 23, 2016

[…] مدیریت تارنمای ایران […]

پاسخ دادن

*
*