استفاده از جاوا اسکریپت در طراحی سایت

استفاده از جاوا اسکریپت در طراحی سایت

جاوا اسکریپت زبانی شیء گراست که بر اساس ECMA-262 Edition 3 نوشته شده است.این زبان اسکریپت نویسی توسط برندان ایچ در شرکت نت‌اسکیپ با نام Mocha نوشته شد که این زبان  بعدها به LiveScript و در نهایت به جاوا اسکریپت ( JAVA SCRIPT ) تغییر نام یافت.اولین نسخه از جاوا اسکریپت در نسخه 2.0B3 مرورگر Netscape Navigator در دسامبر ۱۹۹۵ معرفی و عرضه گردید.

به دلیل موفقیت شدید جاوا اسکریپت در نقش زبان برنامه نویسی سمت کاربر یا همان کلاینت (client side scripting language) برای صفحات وب،مایکروسافت یک نسخه سازگار از این زبان را ایجاد کرد و به علت مشکلات حقوقی آن را Jscript نام گذاری کرد.

جاوا اسکریپت یکی از محبوبترین زبان‌های برنامه نویس در وب تبدیل شده‌ است.هر چند در ابتدا بسیاری از برنامه نویسان حرفه‌ای این زبان را کم ارزش تلقی می‌کردند زیرا مخاطبین آن نویسندگان سطح پایین و آماتور بودند.با پا به عرصه گذاشتن AJAX بار دیگر جاوا اسکریپت در معرض توجه قرار گرفت و برنامه نویسان حرفه‌ای بیشتری را به خود جذب نمود که در نتیجه باعث بهبود شیوه‌های رایج برنامه نویسی در جاوا اسکریپت و افزایش کاربرد جاوا اسکریپت خارج از عرصه وب گردید.

طراحی سایت و کاربرد جاوا اسکریپت

زبان جاوا اسکریت با زبان جاوا هیچ گونه ارتباطی به جز یک تشابه اسمی ندارد، اگر چه ساختار این زبان به سی پلاس پلاس (++C) و جاوا شباهت دارد؛ که این امر برای یادگیری آسان در نظر گرفته شده‌ است. از همین رو دستورهای متداول مانند if, for, try..catch ,”while” و… در این زبان هم یافت می‌گردند.
این زبان می‌تواند هم به صورت ساخت یافته و هم به صورت شی گرا مورد استفاده قرار گیرد. در این زبان اشیاء با اضافه شدن متدها و خصوصیات پویا به اشیاء خالی ساخته می‌شوند، بر خلاف جاوا . بعد از ساخته شدن یک شی به روش فوق، این شی می‌تواند به عنوان نمونه‌ ای برای ساخته شدن اشیاء مشابه مورد استفاده قرار گیرد.امروزه تقریبا در ساخت تمامی سایت ها نیز از جاوا اسکریپت استفاده می گردد.

ارسال شده توسط مدیر

مدیر
تیم میدیریت محتوای ایده پردازان الکترونیک

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

SASS چیست؟ – ساخت فروشگاه اینترنتیجولای 23, 2016

[…] مدیریت تارنمای ایران […]

پاسخ دادن

*
*