طراحی سایت ریسپانسیو(Responsive)

یا ریسپانسیو که در فارسی با عنوان واکنشگرا از آن یاد می شود به نحوه ای از نمایش سایت گفته می شود که در آن ساختار سایت، متناسب با دستگاهی که در آن سایت لود می گردد بارگذاری می شود.

طراحی سایت ریسپانسیودر حال حاضر می توان گفت بسیار از ما روزانه با استفاده از موبایل یا تبلت خود به گشت و گذار در اینترنت می پردازیم و عموما سایت هایی که دارای ساختار سبک و مناسبی در تبلت و موبایل ندارند را زیاد رغبتی برای مشاهده ی آنها نداریم.پس این نیاز برای تمامی سایت ها حس می شود که ریسپانسیو گردند.

با استفاده از این شیوه طراحی نیازی به طراحی سایت در دو نسخه مختلف به فرض مثال نسخه ی جداگانه برای موبایل نمی باشد. در گذشته برای نمایش بهینه ی سایت در موبایل، یک نسخه از سایت جداگانه طراحی می شد که بزرگترین ایراد این کار تداخل در سئو می شد و در طی آن گوگل هنگام مشاهده سایت با مطالب کپی شده در دو سایت رو برو می گردید و سایت را به عنوان یک متقلب شناسایی می کرد.

یکی دیگر از فواید ریسپانسیو ، امتیاز آن توسط گوگل می باشد.این فرایند به عنوان بهینه بودن سایت از دیدگاه گوگل لحاظ می شود و آن را با عنوان Mobile Friendly یاد می کند و موجب این امر می گردد که سایت شما نسبت به سایر رقبا امتیاز بیشتری در موتور های جستجو مخصوصا گوگل داشته باشد.

طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت بر اساس قواعد ریسپانسیو با استفاده از گرید بندی و استفاده از HTML5 و CSS3 صورت می پذیرد.در ساختار ریسپانسیو عناصر یک صفحه ی وب ساختاری شکننده پیدا می کنند و عموما در زیر هم و بدون اسکرول به سمت راست یا چپ نشان داده می شوند.در ساختار نویسی حرفه ای ریسپانسیو می توان قابلیت نمایش یا عدم نمایش یک عنصر در موبایل ، تبلت یا رایانه را تعریف کرد.

3 دیدگاه ها

  1. علی گفت:

    بسیار عالی انشالله همیشه موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *